Turkish Actors

Who is Cemre Arda? Windy Hill – Zeynep

Written by Turkish Buzz

Cemre Arda is a theatre performer, cinema, film, and television actress. She graduated from Mimar Sinan University Fine Arts High School.

In 2024, she joined the cast of the TV series “Windy Hill,” broadcasted on Kanal 7, portraying the character Zeynep. The series depicts a love story between Zeynep, the daughter of the town’s wealthy family, and Halil, a young man who has lost his family and grown up with pain and resentment.

Information about Cemre Arda’s family, height, weight, zodiac sign, age, and relationship status is not publicly available. Her official Instagram account is @cemreearda. The accomplished actress also receives acting training under Öznur Kula Acting, within the framework of Menajerlik.

Cemre Arda’nın yer aldığı dramlar arasında şunlar yer alıyor:

– [Windy Hill (Rüzgarlı Tepe)]: 2024 yılında Kanal 7’de yayınlanan romantik bir dizi. Cemre Arda, zengin bir kız olan Zeynep Aslanlı’yı canlandırdı. Hikaye, şehrin zengin ailesinin kızı olan Zeynep ile acı ve dargınlıkla yetişen genç bir adam olan Halil arasındaki aşk hikayesinin etrafında dönüyor.

Who is Cemre Arda? Windy Hill - Zeynep
Who is Cemre Arda? Windy Hill – Zeynep

– [sonsuz aşk (kara sevda)]: 2015-2017 yılları arasında Star TV’de yayınlanan bir drama dizisi. Cemre Arda, avukat olan Zeynep Soydere rolünü oynadı. Bu komploda, farklı geçmişlerden gelen Kemal ve Nihan arasındaki imkansız sevgi ve Emir’in onları ayırmaya çalışan entrikaları takip eder.

– [Dirty Money & Love (Kara Para Aşk)]: 2014-2015 yılları arasında ATV’de bir suç serisi yayınlandı. Cemre Arda, lise öğrencisi Nilüfer Denizer’i canlandırdı. Dizi, sevgilisi ve babası öldürülen Elif ile babasının ölümüyle ilgili sırlarla dolu bir polis memuru olan Ömer arasında sevgi ve adaletin peşine dolanır.

error: Bu içerik korunmaktadır!